مشاوره تامین مالی پروژه

مشاوره تامین مالی پروژه‌ها

تامین مالی پروژه‌ها این فرصت را برای کارفرمایان دولتی و سرمایه‌گذاران دولتی فراهم می‌کند که با معرفی ابزار‌های مالی قابل دسترس و ارزیابی هزینه و فرصت به‌کارگیری هر کدام از این ابزار‌ها، بتوانند ارزان‌ترین و کم ریسک ترین منبع تامین مالی را بکار گیرند. در این اینجا سعی کردیم در مورد یکی از مهم ترین خدمات شرکت رادین که مشاوره برای تامین مالی پروژه است، مطالبی را خدمت شما بگوییم. 

فهرست مطالب

تامین مالی چیست؟

تامین مالی فرآیند تامین منابع مالی برای فعالیت های تجاری ، خرید یا سرمایه گذاری است. موسسات مالی مانند بانک ها در زمینه تامین سرمایه برای کسب و کارها، مصرف کنندگان و سرمایه گذاران برای کمک به آنها در دستیابی به اهداف خود هستند. استفاده از تامین مالی در هر سیستم اقتصادی حیاتی است، زیرا به شرکت ها اجازه می دهد محصولات را خارج از دسترس خود خریداری کنند.

انواع تامین مالی

دو نوع اصلی تامین مالی برای شرکت ها وجود دارد: تامین مالی بدهی و تامین مالی سهام. بدهی وامی است که اغلب باید با بهره بازپرداخت شود، اما به دلیل ملاحظات کسر مالیات معمولاً ارزان تر از افزایش سرمایه است. نیازی به بازپرداخت سهام نیست، اما سهام مالکیت را به سهامدار واگذار می کند. هر دو بدهی و حقوق صاحبان سهام مزایا و معایب خود را دارند.

انواع تامین مالی

تامین مالی سهام

” حقوق صاحبان سهام ” کلمه دیگری برای مالکیت در یک شرکت است. به عنوان مثال، صاحب یک فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی نیاز به رشد عملیات دارد. به جای بدهی، مالک مایل است ۱۰ درصد از سهام شرکت را به قیمت ۱۰۰۰۰۰ دلار بفروشد و ارزش شرکت را ۱ میلیون دلار می کند. شرکت ها دوست دارند سهام بفروشند زیرا سرمایه گذار تمام ریسک ها را متحمل می شود. اگر کسب و کار شکست بخورد، سرمایه گذار چیزی عایدش نمی شود.

در عین حال، کنار گذاشتن سهام، کنار گذاشتن کنترل است. سرمایه گذاران سهام می خواهند در مورد نحوه اداره شرکت، به ویژه در مواقع سخت، نظر داشته باشند و اغلب بر اساس تعداد سهامی که در اختیار دارند، حق رأی دارند. بنابراین، در ازای مالکیت، یک سرمایه گذار پول خود را به یک شرکت می دهد و مقداری ادعا از درآمدهای آتی دریافت می کند

برخی از سرمایه گذاران از رشد در قالب افزایش قیمت سهام خوشحال هستند . آنها می خواهند قیمت سهام بالا برود. سایر سرمایه گذاران به دنبال حمایت اصلی و درآمد در قالب سود سهام عادی هستند.

مزایای تامین مالی سهام

تامین مالی کسب و کار شما از طریق سرمایه گذاران دارای چندین مزیت است، از جمله:

 • بزرگترین مزیت این است که شما مجبور نیستید پول را پس بدهید. اگر کسب و کار شما وارد ورشکستگی شود، سرمایه گذار یا سرمایه گذاران شما طلبکار نیستند . آنها در شرکت شما مالکان جزئی هستند و به همین دلیل پول آنها همراه با شرکت شما از بین می رود.
 • شما مجبور نیستید ماهانه پرداخت کنید، بنابراین اغلب پول نقد بیشتری برای هزینه های عملیاتی در دسترس است.
 • سرمایه گذاران می دانند که ایجاد یک کسب و کار به زمان نیاز دارد. شما پول مورد نیاز خود را بدون فشار از اینکه بخواهید محصول یا کسب و کار خود را در مدت زمان کوتاهی رونق ببینید، بدست خواهید آورد.

معایب تامین مالی سهام

به طور مشابه، تعدادی از معایب برای تامین مالی سهام وجود دارد، از جمله موارد زیر:

 • در مورد داشتن یک شریک جدید چه احساسی دارید؟ هنگامی که تامین مالی سهام را افزایش می دهید، شامل واگذاری مالکیت بخشی از شرکت شما می شود. هر چه سرمایه گذاری ریسک بیشتری داشته باشد، سرمایه گذار سهام بیشتری می خواهد. ممکن است مجبور شوید ۵۰٪ یا بیشتر از شرکت خود را رها کنید، مگر اینکه بعداً معامله ای برای خرید سهام سرمایه گذار انجام دهید، آن شریک ۵۰٪ از سود شما را به طور نامحدود می گیرد.
 • همچنین قبل از تصمیم گیری باید با سرمایه گذاران خود مشورت کنید. شرکت شما دیگر تنها مال شما نیست و اگر سرمایه گذار بیش از ۵۰ درصد شرکت شما را در اختیار داشته باشد، رئیسی دارید که باید به او پاسخ دهید.

تامین مالی بدهی

اکثر مردم با بدهی به عنوان نوعی تامین مالی آشنا هستند زیرا وام خودرو یا وام مسکن دارند. بدهی نیز یک شکل متداول تامین مالی برای کسب و کارهای جدید است. تامین مالی بدهی باید بازپرداخت شود و وام دهندگان می خواهند در ازای استفاده از پول خود، نرخ بهره به آنها پرداخت شود .

برخی از وام دهندگان نیاز به وثیقه دارند . به عنوان مثال، فرض کنید مالک فروشگاه مواد غذایی نیز تصمیم می گیرد که به یک کامیون جدید نیاز دارد و باید ۴۰۰۰۰ دلار وام بگیرد. کامیون می تواند به عنوان وثیقه در برابر وام باشد و مالک فروشگاه مواد غذایی موافقت می کند که ۸ درصد سود را به وام دهنده بپردازد تا زمانی که وام در پنج سال پرداخت شود.

مزایای تامین مالی از طریق بدهی

چندین مزیت برای تامین مالی کسب و کار شما از طریق بدهی وجود دارد:

 • موسسه وام دهنده هیچ کنترلی بر نحوه اداره شرکت شما ندارد و هیچ مالکیتی نیز ندارد.
 • پس از بازپرداخت وام، رابطه شما با وام دهنده به پایان می رسد. این امر به ویژه مهم است زیرا کسب و کار شما با ارزش تر می شود.
 • سودی که برای تامین مالی بدهی می پردازید به عنوان هزینه کسب و کار از مالیات کسر می شود.
 • پرداخت ماهانه و همچنین تفکیک پرداخت ها، هزینه شناخته شده ای است که می تواند به طور دقیق در مدل های پیش بینی شما گنجانده شود.

معایب تامین مالی از طریق بدهی

تامین مالی از طریق بدهی برای کسب و کار شما دارای نکات منفی است:

 • افزودن پرداخت بدهی به هزینه‌های ماهانه شما فرض می‌کند که همیشه سرمایه ورودی برای تامین تمام هزینه‌های تجاری، از جمله پرداخت بدهی را خواهید داشت. برای شرکت های کوچک یا در مراحل اولیه، اغلب دور از اطمینان است.
 • وام دهی به مشاغل کوچک می تواند در طول رکود به میزان قابل توجهی کاهش یابد. در زمان‌های سخت‌تر برای اقتصاد، دریافت منابع مالی بدهی دشوارتر است، مگر اینکه واجد شرایط باشید.

تامین مالی بدهی و سهام دارای مزایا و معایبی است و هر شرکت باید قبل از تصمیم گیری هزینه های هر یک را به دقت بسنجد.

سوالات متداول

روش های تامین مالی در کشور چگونه است؟

تامین مالی در کشور از دو طریق بانک و موسسات مالی یا سازمان های تامین سرمایه انجام خواهد شد یا از طریق جذب سرمایه گذار به شکل سهامداری. تامین مالی از طریق سیستم های مالی در قبال دریافت وثیقه لازم و بررسی مستندات مالی شرکت یا شخص انجام می گیرد. نرخ تسهیلات نیز از طریق بانک مرکزی مشخص می گردد و در صورتی که فرد یا شرکت دارای شرایط خاص باشد این نرخ می تواند کاهش یا افزایش یابد.

بازه زمانی تامین مالی چه مدت است و آیا نیاز به تدوین گزارش توجیهی دارد؟

متناسب با نوع تسهیلات درخواستی، گزارش توجیهی یکی از مدارک اصلی در این بخش می باشد. با توجه به شرایط انقباضی فعلی کشور، نمی توان بازه ای برای تامین مالی درنظر گرفت. در مجموعه رادین تنها مشاوره و راهنمایی های لازم در این بخش ارائه خواهد شد. عوامل بسیاری در مدت زمان این موضوع دخیل می باشد که باید بررسی شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقاله های مرتبط