مشاوره سرمایه گذاری

مشاوره و هدایت سرمایه گذاری

در این بخش چند مفهوم در کنار یکدگیر قرار گرفته و تعریف خواهد شد. ما در ابتدا برای شما سرمایه گذاری را توضیح خواهیم داد. سپس مفاهیمی از قبیل مشاوره سرمایه گذاری و مشاوره تامین مالی در کنار مفهوم مشاور مالی تشریح خواهد شد. در این قسمت به دنبال ارائه یک دید مناسب و ساده از این مفاهیم هستیم. شرکت توسعه مطالعات راهبردی کسب و کار رادین با توجه به اهمیت این مفاهیم و موضوعات در فضای اقتصادی و کسب و کاری دنیای امروز، در نظر دارد علاوه بر ارائه خدمات مناسب در این بخش، به معرفی این مفاهیم نیز بپردازد.

فهرست مطالب

سرمایه گذاری

 سرمایه گذاری دارایی با هدف ایجاد درآمد یا افزایش ارزش انجام می شود. ارزش گذاری به افزایش ارزش دارایی در طول زمان اشاره دارد. وقتی فردی کالایی را به عنوان سرمایه‌گذاری خریداری می‌کند، هدف آن مصرف کالا نیست، بلکه استفاده از آن در آینده برای خلق ثروت است.

یک سرمایه‌گذاری همیشه به هزینه منابع امروزی (زمان، تلاش، پول یا یک دارایی) مربوط می‌شود، به این امید که در آینده بازدهی بیشتری نسبت به آنچه در ابتدا انجام شده باشد. برای مثال، یک سرمایه‌گذار ممکن است یک دارایی پولی را اکنون با ایده این است که دارایی در آینده درآمد ایجاد می کند یا بعداً برای سود به قیمت بالاتر فروخته می شود.

هدف سرمایه گذاری ایجاد درآمد و افزایش ارزش در طول زمان است. سرمایه گذاری می تواند به هر مکانیزمی که برای ایجاد درآمد آتی استفاده می شود اشاره داشته باشد. این شامل خرید اوراق قرضه ، سهام، یا املاک و مستغلات ، در میان نمونه های دیگر است. علاوه بر این، خرید ملکی که بتوان از آن برای تولید کالا استفاده کرد، می تواند سرمایه گذاری محسوب شود.

به طور کلی هر اقدامی که به امید افزایش درآمد آتی انجام شود نیز می تواند سرمایه گذاری محسوب شود.

از آنجایی که سرمایه گذاری به سمت پتانسیل رشد یا درآمد آینده است، همیشه سطح مشخصی از ریسک مرتبط با سرمایه گذاری وجود دارد. سرمایه گذاری ممکن است هیچ درآمدی ایجاد نکند، یا ممکن است در طول زمان ارزش خود را از دست بدهد. به عنوان مثال، شرکتی که در آن سرمایه گذاری می کنید ممکن است ورشکست شود. از طرف دیگر، مدرکی که برای به دست آوردن زمان و پول سرمایه گذاری می کنید ممکن است منجر به بازار کار قوی در آن زمینه نشود. یکی از مفاهیم مهم و اصلی در بحث سرمایه گذاری، بازگشت سرمایه (ROI) است. در یک فرمول بندی ساده این عدد به روش ذیل محاسبه می شود:

ROI = (ارزش فعلی سرمایه گذاری – ارزش اصلی سرمایه گذاری) / ارزش اصلی سرمایه گذاری

سرمایه گذاری و ریسک

در ساده ترین شکل آن، بازده سرمایه گذاری و ریسک باید یک همبستگی مثبت داشته باشند . اگر سرمایه گذاری دارای ریسک بالایی باشد، باید با بازدهی بالاتری همراه باشد. اگر سرمایه گذاری ایمن تر باشد، اغلب بازده کمتری خواهد داشت.

سرمایه گذاری و ریسک

هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، سرمایه گذاران باید میزان ریسک پذیری خود را بسنجند. هر سرمایه‌گذار متفاوت خواهد بود، زیرا ممکن است برخی مایل باشند در ازای شانس کسب سود بیشتر، از دست دادن اصل خود را به خطر بیندازند. از طرف دیگر، سرمایه گذاران بسیار ریسک گریز تنها به دنبال ایمن ترین وسایل نقلیه هستند که سرمایه گذاری آنها فقط به طور مداوم (اما به آرامی) رشد کند.

سرمایه گذاری در مقابل سفته بازی

سفته بازی یک فعالیت متمایز از سرمایه گذاری است. سرمایه‌گذاری شامل خرید دارایی‌ها با هدف نگهداری بلندمدت است، در حالی که سفته‌بازی شامل تلاش برای سرمایه‌گذاری بر ناکارآمدی‌های بازار برای سود کوتاه‌مدت است. مالکیت عموماً هدف سفته بازان نیست، در حالی که سرمایه گذاران اغلب به دنبال ایجاد تعداد دارایی در پرتفوی خود در طول زمان هستند.

سرمایه گذاری در مقابل پس انداز

پس انداز انباشته کردن پول برای استفاده در آینده است و مستلزم هیچ ریسکی نیست، در حالی که سرمایه گذاری عمل اهرم مالی برای سود بالقوه آینده است و مستلزم ریسک است. اگرچه هر دو قصد دارند در آینده سرمایه بیشتری داشته باشند، اما هر کدام به روشی متفاوت رشد می کنند.

مشاوره سرمایه گذاری چیست؟

مشاوره سرمایه گذاری هر توصیه یا راهنمایی است که تلاش می کند سرمایه گذار را در مورد یک محصول سرمایه گذاری خاص یا یک سری از محصولات آموزش دهد، اطلاع دهد یا راهنمایی کند.

مشاوره سرمایه‌گذاری می‌تواند حرفه‌ای باشد – یعنی سرمایه‌گذار در ازای راهنمایی و تخصص متخصص واجد شرایط، همانطور که در برنامه‌ریزان مالی دیده می‌شود، هزینه‌ای می‌پردازد – یا می‌تواند آماتور باشد، مانند وبلاگ‌های اینترنتی خاص، اتاق‌های گفتگو یا حتی گفتگوها دوستانه.

مشاوره سرمایه گذاری چگونه کار می کند؟

مشاوره سرمایه گذاری چگونه کار می کند؟

توصیه سرمایه گذاری به هر توصیه ای در مورد پرتفوی سرمایه گذار اشاره دارد. بسیاری از متخصصان، از جمله برنامه ریزان مالی، بانکداران و کارگزاران، می توانند به سرمایه گذاران مشاوره سرمایه گذاری مختص وضعیت مالی و اهداف مالی کوتاه مدت و بلندمدت خود ارائه دهند.

با توجه به تاثیری که این مشاوره بر حال و آینده فرد خواهد داشت، باید از درگاه های دارای صلاحیت این راهنمایی اخذ گردد.

پیش از بیان مفهوم تامین مالی و توضیح آن، اصطلاح مشاوره مالی شرح داده خواهد شد:

مشاور مالی

مشاور مالی  یک اصطلاح عمومی بدون تعریف دقیق صنعت است. در نتیجه، این عنوان می تواند انواع مختلفی از متخصصان مالی را توصیف کند.کارگزاران بورس ، نمایندگان بیمه، تهیه کنندگان مالیات، مدیران سرمایه گذاری و برنامه ریزان مالی همگی می توانند مشاور مالی در نظر گرفته شوند. برنامه ریزان املاک و بانکداران نیز ممکن است زیر این چتر قرار گیرند.

با این حال، می توان یک تمایز مهم قائل شد: یعنی یک مشاور مالی باید راهنمایی و مشاوره ارائه دهد.  یک مشاور مالی را می توان از یک کارگزار سهام که به سادگی معاملات را برای مشتریان انجام می دهد یا یک حسابدار مالیاتی که به سادگی اظهارنامه مالیاتی را بدون ارائه مشاوره در مورد چگونگی به حداکثر رساندن مزایای مالیاتی تهیه می کند، متمایز کرد.

علاوه بر این، آنچه ممکن است به عنوان مشاور مالی در برخی موارد انجام شود، ممکن است به سادگی یک فروشنده محصول باشد، مانند یک کارگزار بورس یا یک نماینده بیمه عمر. یک مشاور واقعی باید یک مشاور مالی تحصیلکرده، معتبر، با تجربه و حرفه ای مالی باشد که به نمایندگی از مشتریان خود کار می کند، نه اینکه منافع یک موسسه مالی را با حداکثر کردن فروش محصولات خاص یا سرمایه گذاری از کمیسیون های فروش تامین کند.

خدمات شرکت رادین در بخش مشاوره سرمایه گذاری چیست؟

تمرکز شرکت بر سرمایه گذاران حوزه کسب و کار می باشد. افرادی که به جای پس انداز در سیستم های بانکی و صندوق های سرمایه گذاری به دنبال راه اندازی یک ایده در حوزه تولید، خدمات، بازرگانی یا موارد مشابه هستند. یا افرادی که دارای یک کسب و کار مشخص بوده و به دنبال توسعه آن می باشند.

با هر انتخابی که برای توسعه یا ایجاد کسب و کار خود مواجه هستید، تیم رادین در کنار شما خواهد بود. افراد یا شرکت ها پیش از ایجاد یا توسعه کسب و کار خود باید موراد متعددی را درنظر بگیرند که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

مشاوره سرمایه گذاری در رادین

  • آیا دانش فنی و تسلط آن موضوع توسط مجری در اختیار می باشد؟
  • شرایط حاکم بر بازار محصول چگونه است؟ قوانین عمومی کشور آیا بر اجرای طرح موافق است یا جز محدودیت ها و طرح های اشباع می باشد.
  • انتظار متقاضی از اجرای طرح چیست و آیا اجرای آن می تواند انتظارات مجری طرح را براورد سازد؟
  • اگر مجری طرح مشخصی را ندارد، با توجه به سرمایه در اختیار خود در چه بخشی می تواند برنامه ریزی کرده و چه کسب و کارهایی با حجم سرمایه او همخوانی دارد.
  • مدت زمانی که بازگشت سرمایه برای مجری جذابیت دارد چه بازه ای خواهد بود.

این سوالات به عنوان مطالب اولیه در مشاوره سرمایه گذاری در بخش کسب و کار قابل بیان است. مجری طرح با مطرح شدن این موارد خواهد توانست تا جایگاه خود را در سرمایه گذاری و اجرای طرح و کسب وکار شناخته و در ادامه تصمیمی مناسب تر اتخاذ نماید.

مجموعه رادین در این پروسه در کنار مجری طرح خواهد بود تا این بخش انجام گردد.

در نهایت پس از تصمیم گیری و مشخص شدن نوع کسب و کار (در این بخش ممکن است متقاضی از انجام این اقدام منصرف گردد و همین موضوع در این بخش می تواند بهترین انتخاب باشد.) مجموعه رادین جزییات مختلف کسب و کار را در بخش های مختلف بررسی و یک برنامه هدایتی مشخص را تعریف خواهد کرد.

همان طور که بیان شد، این بخش جز اصلی ترین خدمات شرکت رادین می باشد. مشاوره های سرمایه گذاری در بخش بازارهای سرمایه نیز به صورت محدود در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

مشاوره اخذ تسهیلات

افراد و شرکت ها گاهی نیاز به اخذ تسهیلات دارند تا بتوانند پروژه خود و ایده خود را اجرایی نمایند. مجموعه رادین به دلیل آگاهی از شرایط ارائه تسهیلات بانکها و موسسات اعتباری مختلف و صندوق های سرمایه گذار، متناسب با شرایط هر متقاضی، بسته تسهیلاتی مشخصی را معرفی خواهد کرد.

سوالات متداول

انجام خدمات مشاوره سرمایه گذاری طی چه بازه ای انجام خواهد شد؟

عموما نمی توان در این حوزه بازه ای را تعریف کرد. اما یک دوره حداقل 1 ماهه را باید درنظر گرفت.

آیا شرکت رادین مشارکت در حوزه سرمایه گذاری دارد یا پیشنهاد در بخش مشارکت خواهد داشت؟

مجموعه رادین تنها یک نقش مشاوره ای را در این حوزه خواهد داشت. البته این مجموعه با بررسی دقیق و وجود شرایط مناسب ممکن است در مواردی محدود معرفی سرمایه گذاران با افراد دارای ایده را فراهم نماید که در این صورت نیز تصمیم نهایی با دو طرف خواهد بود.

اقل عدد سرمایه گذاری در اختیار داشته باشیم؟ این عدد به چه میزان است؟

شرکت در این بخش محدودیتی را در نظر نگرفته پس با هر عدد بودجه ای ما در بخش راهنمایی خواهیم بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقاله های مرتبط